Saturday 28 October 2017

League Division Two

10:30
AC Southside
  • Ian Hoverd 0'
1 - 1 Full time
FC Philly
  • Harry Bliss 0'
10:30
New Bohemians
  • Ryan Phillips 0'
  • Ryan Phillips 0'
  • Richard Slattery 0'
3 - 4 Full time
Sheffield Union Firsts

League Division One

10:30
Chancet Wood
  • Richard Martin 0'
  • Richard Martin 0'
  • Adam Hulley 0'
  • Lee Vestey 0'
  • Chris Mellor 0'
5 - 4 Full time
Beighton Phoenix
  • Liam Cavill 0'
  • Wayne Royle 0'
  • Christopher Raynes 0'
  • Ashley Cross 0'
10:30
Norton Oakes
  • Lee Webber 0'
  • Adam Hurrell 0'
  • Simon Staniforth 0'
  • Kane Lawrence 0'
4 - 0 Full time
Treeton Terriers
10:30
Sheffield Wanderers
  • Joshua Connor 0'
  • Anthony Baring 0'
2 - 0 Full time
Noahs Ark FC

League Division Three

10:30
Kings Athletic
  • Dean Elliot 0'
1 - 2 Full time
Olympic Crookes
  • James Baillie 0'
  • James Baillie 0'
  • James Baillie 0' (Sent Off)
  • Tom Wray 0' (Sent Off)
10:30
Railway FC
  • Matthew Hibberd 0' (Pen)
  • Jamie Gott 0'
2 - 2 Full time
United4Communities FC
  • Callum Kassim 0'
  • Jack Rowley 0'
10:30
Unwrapped FC
  • Najib Arrain 0'
  • Najib Arrain 0'
  • Mohammed Khan 0'
  • Mohammed Khan 0'
vs
Sheffield Saints (YNS)

League Division Four

10:30
Sheffield International
0 - 7 Full time
Hammer and Pincers
  • Robert Cam 0'
  • Robert Cam 0'
  • Robert Cam 0'
  • David Spilman 0'
  • James Kemp 0'
  • Spencer Rains 0'
  • Mark Barnsley 0'
10:30
Sheffield Union Seconds
  • Calvin Klobodu 0'
  • Calvin Klobodu 0'
2 - 2 Full time
Darfoulds FC

The SDFPL Challenge Cup 2017-18 - Round Two

10:30
Brunsmeer Athletic
  • Andy Matthews 0'
  • Andy Matthews 0'
  • Paddy Carrol 0'
3 - 3 Full time
Thurgoland Welfare
  • Danny McKenzie 0'
  • Danny McKenzie 0'
  • Nath Kendrick 0'
  • Nath Kendrick 0' (Sent Off)
Thurgoland win 4-2 on pens
10:30
HSBC FC
  • Josh Atkins 0'
  • Josh Atkins 0'
  • Josh Atkins 0'
  • Josh Atkins 0'
  • Ben Burton 0'
  • Ben Burton 0'
  • David Yates 0'
  • Simon Burton 0'
8 - 1 Full time
Swallownest Bethesda

Saturday 21 October 2017

League Division Four

10:30
Crookes Crusaders
  • Shaz Hussain 0'
1 - 8 Full time
Sheffield Union Seconds
  • George Fountain 0'
  • George Fountain 0'
  • George Fountain 0'
  • Louis Yianni 0'
  • Louis Yianni 0'
  • Lewis Evans 0'
  • Lewis Evans 0'
  • Ben Noble 0'

League Division Three

10:30
Railway FC
  • Kieran Bettinson 0'
1 - 2 Full time
Olympic Crookes
  • Jon Vaughan 0'
  • James Baillie 0'

The SDFPL Challenge Cup 2017-18 - Round Two

10:30
AC Southside
  • Santiago Coelho 0'
  • Santiago Coelho 0'
  • Santiago Coelho 0'
  • Andy Potts 0'
  • Andy Potts 0'
  • Ian Hoverd 0'
  • Shann Marsland 0'
7 - 0 Full time
Langsett Pumas
10:30
Beighton Phoenix
  • Matthew Jackson 0'
  • Matthew Jackson 0'
2 - 1 Full time
Beighton Magpies
  • Samuel Fickling 0'
10:30
Ecclesfield Eagles
  • Chris Thwaites 0'
  • Luke Davies 0'
2 - 5 Full time
Sheffield Union Firsts
  • Toby Yeates 0'
  • Toby Yeates 0'
  • Ian Gosling 0'
  • Ian Gosling 0'
  • Luke Lon 0'
10:30
Hillsborough Pumas (Ecclesia)
  • Sam Firth 0'
  • Sam Firth 0'
  • Sam Firth 0'
  • Matthew Cowen 0'
  • Matthew Cowen 0'
  • Nicky Shaw 0'
  • Liam Brookfield 0'
  • Jordan Smith 0'
  • Tim Sheehan 0'
9 - 3 Full time
FC Philly
  • Ryan Willson 0'
  • Ryan Willson 0'
  • Terence Balmer 0'
10:30
Kings Athletic
  • Gavin Anderson 0'
  • Gavin Anderson 0'
  • Tom Grant 0'
3 - 4 Full time
City Central
  • Sam Howard 0'
  • Sam Howard 0'
  • Nicholas Ward 0'
  • Paul Barnett 0'
10:30
New Bohemians
  • Rob Gibson 0'
  • Rob Gibson 0'
2 - 4 Full time
Sheffield Wanderers
  • Jason Hardy 0'
  • Louis Moosin 0'
  • Jason Hardy 0'
  • Jason Hardy 0'
10:30
Norton Oakes
  • Kane Lawrence 0'
  • Lee Webber 0'
  • Matthew Hague 0'
3 - 1 Full time
Chancet Wood
  • Adam Hulley 0'
10:30
Sheffield International
  • Philip Banton 0'
1 - 4 Full time
Totley West End
  • James Kennedy 0'
  • Joe Lewis 0'
  • Marcus Lang 0'
  • Own Goal 0'
10:30
Sheffield Saints (YNS)
  • Daniel Plumley 0'
0 - 3 Full time
Darfoulds FC
  • Fraser Evans 0'
  • Curtis Homer 0'
10:30
Swallownest Bethesda B
  • Dale Hill 0'
1 - 4 Full time
Champs (Hillsborough) FC
  • Adrian Tomlin 0'
  • Adrian Tomlin 0'
  • Michael Hydes 0'
  • Michael Greaves 0'
AET (1-1 full time)
10:30
Treeton Terriers
2 - 3 Full time
Boundary Academy
  • Matt Clarke 0'
  • Matt Clarke 0'
  • Matt Clarke 0'
10:30
United4Communities FC
  • Jack Rowley 0'
  • Own Goal 0'
2 - 5 Full time
Sheffield Bankers
  • Richard Baxter 0'
  • Richard Baxter 0'
  • Sam Gilliver 0'
  • Andrew Saynor 0'
  • Matt Fletcher 0'
10:30
Unwrapped FC
  • Najib Arrain 0'
  • Najib Arrain 0'
  • Jacob Al-Rashed 0'
  • Jacob Al-Rashed 0'
  • Caleb Sekitto 0'
  • Caleb Sekitto 0'
6 - 3 Full time
Noahs Ark FC
  • Thomas Buckley 0'
  • Thomas Buckley 0'
  • Giles Moore 0'
10:30
Zion New Boyz
  • Sam Wilkinson 0'
  • Matthew Binny 0'
2 - 4 Full time
Hammer and Pincers
  • Robert Cam 0'
  • Robert Cam 0'
  • Robert Cam 0'
  • David Spilman 0'

Saturday 14 October 2017

League Division One

10:30
Beighton Phoenix
  • Matthew Jackson 0'
1 - 1 Full time
Beighton Magpies
  • Keith Eaton 0'
10:30
Brunsmeer Athletic
  • Paddy Carrol 0'
  • Paddy Carrol 0'
  • Paddy Carrol 0'
  • John Matterson 0'
  • John Matterson 0'
  • Dan Carrow 0'
6 - 2 Full time
Chancet Wood
  • Liam Grainger-Leigh 0'
  • Adam Richardson 0'
10:30
HSBC FC
  • Sam Shaw 0'
  • Sam Shaw 0'
  • Mat Hemsley 0'
3 - 0 Full time
Norton Oakes
10:30
Noahs Ark FC
  • Jacob Lake 0'
  • Connor Sedgwick 0'
  • Connor Sedgwick 0'
  • Connor Sedgwick 0'
  • Connor Sedgwick 0'
  • Alex Reed 0'
  • Lewis Jewit 0'
5 - 2 Full time
Treeton Terriers
10:30
Totley West End
  • Gabe Kite 0'
  • John Beachill 0'
2 - 1 Full time
Sheffield Wanderers
  • Greg Taylor 0'

League Division Four

10:30
Crookes Crusaders
  • Simon Thake 0'
1 - 2 Full time
Southey Wolves
  • Marc Mettam 0'
  • Ethan Allsop 0'
10:30
Sheffield International
  • Sean Lindsey 0'
  • James Woffindin 0'
2 - 3 Full time
Bessacarr Evangelical Church FC
  • Adam Ali 0'
  • Matt O'Neill 0'
  • Own Goal 0'
10:30
Zion New Boyz
  • Kyle Beech 0'
  • Sam Wilkinson 0'
2 - 7 Full time
Sheffield Union Seconds
  • George Fountain 0'
  • George Fountain 0'
  • George Fountain 0'
  • George Fountain 0'
  • George Fountain 0'
  • Callum East 0'
  • Lewis Evans 0'

League Division Two

10:30
FC Philly
  • James Smedley 0'
  • Jack Sturzaker 0'
2 - 1 Full time
Champs (Hillsborough) FC
  • Kevin Allen 0'
10:30
Hillsborough Pumas (Ecclesia)
  • Jordan Smith 0'
  • Nicky Shaw 0'
  • Matt Cowen 0'
  • Matt Cowen 0'
  • Matt Cowen 0'
  • Chris Cottyn 0'
6 - 3 Full time
Boundary Academy
  • Lewis Whittaker 0'
  • Lewis Whittaker 0'
  • Scott Staples 0'
10:30
New Bohemians
  • Ryan Phillips 0'
  • Lucas Tomlinson 0'
2 - 6 Full time
AC Southside
  • Ian Hoverd 0'
  • Matt Hills 0'
  • Daniel Parkinson 0'
  • Daniel Parkinson 0'
  • James Cowell 0'
  • Santiago Coelho 0'
10:30
Sheffield Union Firsts
  • Adam Attwater 0'
  • Adam Attwater 0'
  • Adam Attwater 0'
  • Adam Attwater 0'
  • Adam Attwater 0'
  • Sebastian Dodd 0'
6 - 2 Full time
Swallownest Bethesda
  • Kane Allott 0'
  • Luke Hardaker 0'

League Division Three

10:30
Kings Athletic
  • Sam Baldry 0'
  • Dean Elliot 0'
2 - 2 Full time
Ecclesfield Eagles
  • Jack Newton 0'
  • Jack Lyons 0'
10:30
Langsett Pumas
  • Luke Clarke 0'
  • Stephen Mann 0'
2 - 1 Full time
Olympic Crookes
  • Tom Wray 0' (Pen)
10:30
Sheffield Bankers
  • Kieran Moore 0'
  • Sam Gilliver 0'
  • Sam Gilliver 0'
  • Richard Baxter 0'
  • Richard Baxter 0'
vs
Unwrapped FC
  • Faisal Othman 0'
  • Faisal Othman 0'
  • Faisal Othman 0'
  • Ivan Yaya-Mayala 0'
  • Martin Amoo 0'
10:30
Sheffield Saints (YNS)
  • Richard Brownlow 0'
  • Richard Brownlow 0'
  • Saul Blackburn 0'
3 - 2 Full time
Railway FC
  • Adam Stevens 0'
  • Adam Stevens 0'
10:30
Swallownest Bethesda B
  • Dale Hill 0'
  • Dale Hill 0'
  • Danny Taylor 0'
  • Chris Wood 0'
  • Daniel Mitchell 0'
5 - 2 Full time
United4Communities FC
  • Raheel Riaz 0'
  • Jack Scott 0'

Saturday 7 October 2017

League Division Two

10:30
AC Southside
  • Daniel Parkinson 0'
  • Ian Hoverd 0'
  • Andrew Kitson 0'
  • Josh Malhi-Bearn 0'
  • James Cowell 0'
  • Santiago Coelho 0'
  • Own Goal 0'
  • Own Goal 0'
8 - 0 Full time
Swallownest Bethesda
10:30
Boundary Academy
  • Gareth Murdoch 0'
  • Gareth Murdoch 0'
  • Matt Clarke 0'
  • Alex Hague 0'
4 - 2 Full time
Sheffield Union Firsts
  • Ian Gosling 0'
  • Ian Gosling 0'
10:30
Champs (Hillsborough) FC
  • Alex Dalton 0'
1 - 3 Full time
New Bohemians
  • Rob Gibson 0'
  • Ryan Phillips 0'
  • Ryan Phillips 0'
10:30
FC Philly
  • Jack Sturzaker 0'
1 - 3 Full time
Hillsborough Pumas (Ecclesia)
  • Matt Cowen 0'
  • Matt Cowen 0'
  • Bradley Hardy 0'

League Division Four

10:30
Bessacarr Evangelical Church FC
0 - 7 Full time
Hammer and Pincers
  • Shane Spence 0'
  • Robert Cam 0'
  • Robert Cam 0'
  • Robert Cam 0'
  • David Spilman 0'
  • David Spilman 0'
  • Shane Spence 0'
10:30
Southey Wolves
0 - 3 Full time
Sheffield Union Seconds
  • George Fountain 0'
  • Sam Beresford 0'
  • Ben Scrivener 0'
10:30
Thurgoland Welfare
  • Lewis Whitham 0'
  • Lewis Whitham 0'
  • Lewis Shaw 0'
  • Ryan Brown 0'
  • Jordan Stacey 0'
  • Gareth Brown 0'
  • Jack Wareing 0'
  • Jake Marshall 0'
  • Shane Heppinstall 0'
9 - 0 Full time
Crookes Crusaders
10:30
Zion New Boyz
0 - 5 Full time
Darfoulds FC
  • Fraser Evans 0'
  • Fraser Evans 0'
  • Curtis Homer 0'
  • Thomas Atherton 0'
  • Thomas Atherton 0'

League Division One

10:30
Brunsmeer Athletic
  • Joe Lovatt 0'
1 - 1 Full time
Beighton Phoenix
  • Christopher Raynes 0'
10:30
Chancet Wood
  • Jamie Helliwell 0'
  • Own Goal 0' (OG)
2 - 3 Full time
Norton Oakes
  • Connor Bell 0'
  • Connor Bell 0'
  • Adam Hurrell 0'
10:30
Noahs Ark FC
  • Tom Sample 0'
  • Callum Davidson 0'
  • Callum Davidson 0'
3 - 1 Full time
Totley West End
  • Marcus Lang 0'
10:30
Sheffield Wanderers
  • Jason Hardy 0'
  • Jason Hardy 0'
  • Liam Garrett 0'
  • Liam Garrett 0'
  • Ben Shackshaft 0'
5 - 2 Full time
HSBC FC
  • Mike Walker 0'
  • Liam Morris 0'

League Division Three

10:30
Ecclesfield Eagles
  • Cameron Dawson 0'
  • Luke Davies 0'
  • Luke Davies 0'
  • Ben Lyons 0'
vs
Unwrapped FC
  • Faisal Othman 0'
  • Mohammed Khan 0'
  • Mitchell Robinson 0'
10:30
Langsett Pumas
  • Remy Williams 0'
  • Connor Ward 0'
2 - 2 Full time
Kings Athletic
  • Liam Foulstone 0'
  • Scott Oxley 0'
10:30
Sheffield Bankers
  • Sam Gilliver 0'
  • Richard Baxter 0'
  • Richard Baxter 0'
3 - 1 Full time
United4Communities FC
  • Raheel Riaz 0'
10:30
Sheffield Saints (YNS)
  • Ross Kerr 0'
  • Will Dewey 0'
  • Joshua Stilgoe 0'
3 - 2 Full time
Olympic Crookes
  • Jack Thompson 0'
  • Jake Bower 0'

Latest news

New Teams Applying to Join the SDFPL
General New Teams Applying to Join the SDFPL

A couple of new teams have applied to join the SDFPL and are looking for friendlies - contact them now!

SDFPL Cup Final and Presentations Confirmed
General SDFPL Cup Final and Presentations Confirmed

Keepmoat Stadium Confirmed for Final and Presentation Evening!

SDFPL Turning 20!
General SDFPL Turning 20!

and to celebrate, we want to create a history booklet...

Sheffield & District Fair Play League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe